Bliźniacy Igor i Grichka Bogdanoff zmarli na Covid-19 w odstępie sześciu dni ponad dwa lata temu. Przez ponad cztery dekady byli obecni we francuskiej opinii publicznej, prowadząc programy, które miały popularyzować naukę i historię. W życiu codziennym byli jak postaci z bajki, kolorowi i "przerysowani", przyciągali uwagę dorosłych i dzieci. Braci Bogdanoff można było albo kochać, albo nienawidzić, ale nikt nie mógł pozostać wobec nich obojętnym. Ich ostatnie lata naznaczyła pogoń za młodością, nieudane operacje plastyczne, samotność i problemy z prawem.
Życie jak z powieści
Opisywani jako geniusze, potrafili mówić i czytać po angielsku, niemiecku i francusku w wieku zaledwie 3 lat, prowadzili samochód w wieku 6 lat, pilotowali samolot w wieku 16 lat. W wieku 14 lat ukończyli szkołę średnią, a w wieku 18 lat poprowadzili swój pierwszy program w krajowej telewizji.
Jean-Jacques BERNIER / Contributor / Getty Images
W wieku 18 lat poprowadzili swój pierwszy program w krajowej telewizji.
Przez dziesięciolecia napisali wielu książek naukowych, czym narazili się na krytykę ze strony społeczności akademickiej, która uważała, że brak im odpowiedniej wiedzy i narzędzi, by treści tworzyć. Ale oni mieli swoich odbiorców.
- Najbardziej brawurowa ucieczka z Alcatraz. Sprawy nie rozwiązano do dziś
Zawsze trzymali się blisko najwyższych szczebli władzy, niezależnie od tego, czy należała ona akurat do lewicowych czy prawicowych prezydentów.
Ich nazwisko wskazywało na to, że pochodzą z Europy Środkowej. Na salonach mówiono również, że mieli arystokratyczne korzenie i dorastali w zamku na wsi. To, czego opinia publiczna w dużej mierze nie wiedziała lub o czym postanowiła zapomnieć, to fakt, że byli oni również czarnoskórzy.
Bliźniacy Bogdanoff są dziećmi Marii Dolores Franciszki Kolowrat-Krakowskiej (znanej jako "Maja") i Jurija Michajłowicza Osten-Sacken-Bogdanoffa, rosyjskiego malarza.
Patrice PICOT / Contributor / Getty Images
Bracia Bogdanoff w 1979 r.
Jeśli jednak ich historia miałaby być tematem książki lub filmu, powinna zacząć się od ich babki, austriackiej hrabiny o imieniu Berta Kolowrat-Krakowska.
W 1923 r, była ona żoną Hieronima von Colloredo, członka niemieckiej rodziny książęcej, kiedy poznała Rolanda Hayesa, amerykańskiego tenora lirycznego i kompozytora zaproszonego na występy do Pragi. Podobno wywiązała się między nimi namiętna historia miłosna, w wyniku której zaszła w ciążę. Przed porodem, mocno zachęcana przez męża, zrezygnowała z tytułów i majątku i osiedliła się w zamku na wsi we Francji. Jej córka Maya urodziła się 12 lutego 1926 r. Roland podjął kilka prób legalnej adopcji dziecka i wychowania go w Stanach Zjednoczonych, ale Berta nigdy się na to nie zgodziła (wciąż była żoną niemieckiego księcia i do końca życia kilkakrotnie występowali oni razem publicznie jako małżeństwo). Zamiast tego sama wychowywała swoją córkę.
- Mieli wspólny pępek i wątrobę. Lekarze dźgali ich i robili brutalne eksperymenty
Maya dorosła i w 1949 r. sama została mamą dwóch synów. Jednak zdecydowała się zostawić je na wychowanie babci przez większość ich dzieciństwa. Dlatego można śmiało powiedzieć, że dorastając na wsi we Francji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, bez żadnego kontaktu z rodziną dziadka (z wyjątkiem jednego spotkania z Rolandem w Paryżu, gdy mieli pięć lat) bliźniacy Bogdanoff z zamku Saint-Lary nigdy nie mieli kontaktu z kulturą afroamerykańską.
Innym kluczowym elementem ich historii jest to, że pomimo swoich korzeni byli postrzegani jako biali. Aż do lat 90. uważano ich urodę za "egzotyczną" (czytaj "nie-zachodnio-europejską"), którą przypisywano ich środkowoeuropejskiemu pochodzeniu.
Ich czarnoskóre korzenie nie były tajemnicą, ale nigdy o nich głośno nie mówiono, Bracia regularnie gościli w nocnych programach rozrywkowych, gdzie mówili najbardziej przypadkowych kwestiach, takich jak ich bliźniacze więzi lub życie pozaziemskie.
Właściwie mieli tylko siebie
Igor ożenił się trzy razy i miał w sumie sześcioro dzieci. Grichka nigdy się nie ożenił. Zapytany o to, dlaczego jest sam odpowiedział kiedyś: "Jestem zbyt przywiązany do mojego brata... dlatego też jego małżeństwa nigdy nie trwały długo".
Jedno z dzieci Igora, Sasha Bogdanoff, odbyła podróż, która doprowadziła ją do spotkania z rodziną ze strony Rolanda Hayesa w 2013 r. w Bostonie. Od tego momentu postanowiła zostać piosenkarką. Opisuje siebie jako "białą, francuską, belgijską, czeską, niemiecką, ale także czarnoskórą”. Prześledziła swoje pochodzenie i ustaliła, że jej korzenie pochodzą z Wybrzeża Kości Słoniowej". Odwiedziła nawet ten kraj i wystąpiła w Abidżanie w 2016 r.
- Zostali odebrani rodzinie zastępczej. Powodem stary strój na komunię
W latach 1979-1987 Igor i Grichka Bogdanoff prowadzili program science fiction Temps X na francuskim kanale TF1. Co tydzień dyskutowali o UFO, astronomii i sztucznej inteligencji, ubrani w futurystyczne kombinezony i osadzeni w statku kosmicznym. Program stał się kultowy i odcisnął piętno na całym pokoleniu, ale był również krytykowany za mieszanie poważnych tematów z sensacją.
Jean-Jacques BERNIER / Contributor / Getty Images
W latach 1979-1987 Igor i Grichka Bogdanoff prowadzili program science fiction Temps X na francuskim kanale TF1.
Następnie duet skoncentrował się na wydawaniu książek popularnonaukowych, które podpisywali jako "Bogdanov". Obronili również dwie prace magisterskie, z matematyki i fizyki. Jednak w 2010 r. tygodnik Marianne ujawnił fragmenty raportu CNRS, w którym stwierdzono, że ich prace nie miały wartości naukowej. Bracia wygrali proces o zniesławienie przeciwko Marianne, ale nie odnieśli sukcesu w sprawie przeciwko CNRS.
Po obronie swoich prac magisterskich bracia prowadzili inne programy, takie jak "Rayons X" (2002-2007) i "A deux pas du futur" (2010-2011) na France 2. Ich ostatnie lata były naznaczone serią problemów z prawem. W 2017 r. były wspólnik Igora Bogdanoffa złożył przeciwko niemu skargę o włamanie. W czerwcu 2018 r. bliźniacy zostali oskarżeni o "oszukanie bezbronnej osoby", milionera cierpiącego na chorobę afektywną dwubiegunową. Za pomocą jego pieniędzy mieli rozwiązać swoje problemy finanse. Ich ofiara odebrała sobie życie w sierpniu 2018 r.
Eric Fougere / Contributor / Getty Images
Bracia w 2007 r.
Wyraźne kości policzkowe, wystający podbródek, kanciaste rysy... Bliźniacy znani byli również ze spektakularnej transformacji swoich twarzy, choć sami do końca życia nie ujawnili, czy ich wyśmiewany wygląd był wynikiem operacji plastycznej, hormonów wzrostu czy choroby. Dziś wiemy, że poddali się licznym interwencjom chirurgicznym, choć sami twierdzili, że mają "twarze kosmitów" od urodzenia.
Igor Bogdanoff zmarł w styczniu 2022 r. w wieku 72 lat, sześć dni po swoim bracie bliźniaku Grichce. U obu zdiagnozowano Covid-19.