- Plotek
- Zdjêcia
- Mówi± o sobie, ¿e maj± 'twarze kosmitów'. Operacje czy choroba? Tego nigdy nie zdradzili. Oto najbardziej kontrowersyjni bli¼niacy na ¶wiecie - Plotek
socha
Bli¼niacy Bogdanov kochaj± nauki ¶cis³e równie mocno, co nó¿ chirurga plastycznego. Grichka napisa³ doktorat z matematyki, Igor z fizyki teoretycznej. Urodzeni we Francji synowie imigranta z Rosji lubi± szokowaæ swoimi teoriami naukowymi i wygl±dem. 65-letni duet wyda³ niedawno biografiê.
Igor i Grichka Bogdanov FABIEN KLOTCHKOFF / Bulls
Kosmiczne pochodzenie
Przystojni bracia 30 lat temu rozkochiwali w sobie kobiety, a w telewizji mieli w³asny program science fiction. Dzi¶ przypominaj± kosmitów, o których opowiadali francuskim widzom. Uznani przez wielu za oszustów, walcz± o swoje miejsce w ¶wiecie nauki.
Ojciec braci, Jurij Michaj³owicz Ostaszenko-Bogdanof, pos³uguje siê tytu³em ksiêcia Ostaszenko. Urodzi³ siê w 1928 roku w Petersburgu, jest rosyjskim Tatarem. Jego rodzice to Michai³ Borisowicz Bogdanof i hrabina Anna Osetn-Sacken.
Matka braci to Maria Dolores Kolowrat-Krakowsky. By³a córk± ciemnoskórego amerykañskiego ¶piewaka operowego, Rolanda Hayesa i Berthy Kolowrat-Krakowska, hrabiny von Colloredo-Mannsfeld. Urodzi³a siê w 1926 roku, zmar³a po upadku z konia w wieku 56 lat.
Library of Congress
Dziadek braci, Hayes, zosta³ ¶ci±gniêty do Austrii, by ¶piewaæ dla cesarza Franciszka Józefa. P³ynnie pos³ugiwa³ siê w³oskim, niemieckim i francuskim. Brat ich babci Berthy, "Sasza" czyli Alexander Kolowrat, by³ twórc± pierwszego studia filmowego w Austrii i znanym hollywoodzkim producentem. Pradziadek, hrabia Leopold Filip von Kolowrat-Krakowsky, zosta³ skazany na banicjê w USA przez Franciszka Józefa po zabiciu w pojedynku ksiêcia von Auersperg.
Creative Commons / Wikimedia
Igor Bogdanov i Ludmilla D'Oultremont Bulls
Najbli¿sza rodzina
Igor i Grichka maj± jeszcze m³odsze rodzeñstwo - jednego brata i trzy siostry.
Z bli¼niaków tylko Igor doczeka³ siê potomków. Z pierwsz± ¿on±, aktork± Genevieve Grad ma syna Dimitra. Z drug± ¿on±, spokrewnion± z rodem Czartoryskich, Ludmill± D'Oultremont, ma troje dzieci: Saszê, Annê i Wenceslasa. Z trzeci± ¿on± (pisark± i córk± ksiêcia z rodu Bourbonów, Amelie de Bourbon-Parma) ma pi±te dziecko, syna Aleksandra.
Grichka nigdy nie mia³ ¿ony, nie ma te¿ dzieci.
FAYALEXANDRE / Eastnews
Igor Bogdanov Screen z Youtube.com
Dzieciêce fascynacje
A¿ do 11. roku ¿ycia bli¼niaków wychowywa³a babcia, Bertha Kolowrat-Krakowsky. Dorastaj±cy ch³opcy godzinami przesiadywali w rodzinnej bibliotece. Gdy mieli 9 lat, czytali po francusku, rosyjsku, niemiecku i angielsku. Wówczas narodzi³a siê w nich mi³o¶æ do astronomii.
Pasj± do gwiazd, bezskutecznie, próbowali zaraziæ swoich kolegów ze szko³y wojskowej w Soreze. Ka¿dego dnia wykradali siê z ³ó¿ek ogl±daæ nocne niebo. W wieku 15 lat umieli pilotowaæ samoloty jednosilnikowe i helikoptery. Szczególnie Igor jest zapalonym lotnikiem. Chwali siê, ¿e ma na koncie 4 tys. godzin wylatanych ¶mig³owcu. W 2014 roku zosta³ jednak uznany winnym fa³szowania dziennika lotu. Apeluje.
Screen z Youtube.com
Bracia Bogdanov Screen z Instagram.com
Droga do kariery
W 1976 roku wydali swoj± pierwsz± ksi±¿kê "Clefs pour la science-fiction" ("Klucze do science fiction"). S³owo pisane by³o dla braci zbyt s³abym medium. Chcieli ze swym przekazem dotrzeæ do domów Francuzów. Postawili na telewizjê.
We wrze¶niu 1976 roku Grichka kilkana¶cie razy próbowa³ dodzwoniæ siê do dyrekcji kana³u TF1. W koñcu uda³o mu siê zainteresowaæ dziennikarza serwisu wiadomo¶ci, Yves'a Mourousi.
Bracia mieli okazje zareklamowaæ na antenie swoj± ksi±¿kê. Zachwycony braæmi Mourousi zaproponowa³ im popularno-naukowe pasmo w swoim niedzielnym programie "Bon appétit". Opowiedzieli tam o robotach i kosmitach, a ludzie ich pokochali. Potem by³ udzia³ w "Un sur Cinq" na kanale Antenne 2. Po trzech latach wrócili do TF1 ju¿ z w³asnym programem.
Bracia Bogdanov Screen z Youtube.com
Gwiazdy telewizji
"Temps X" zapewni³ braciom Bogdanov status gwiazd telewizji. Patrz±c na ich program sprzed ponad 30 lat, ³atwo dostrzec podobieñstwo do znanej z TVP "Sondy". Igor i Grichka w wiêkszym jednak stopniu ni¿ Zdzis³aw Kamiñski oraz Andrzej Kurka, ³±czyli naukê z kultur± popularn±.
Screen z Youtube.com
Nadawany przez dekadê show dotyczy³ w równym stopniu nauki, co twórczo¶ci science fiction. Prowadz±cy ubierali siê futurystyczne stroje przypominaj±ce skafandry kosmonautów.
Dziêki braciom Francuzi odkrywali, nieobecne w ówczesnej francuskiej telewizji, seriale, jak "Star Trek", "Outer Limits", "Doctor Who" czy "Space 1999". Przy okazji prowadzili wywiady z krajowymi naukowcami i wynalazcami. W 1989 roku mi³o¶æ do telewizji zast±pi³y dwie inne - studia i operacje plastyczne.
Bracia Bogdanov E-PRESSPHOTO.COM / Bulls
Naukowi skandali¶ci
Bracia studiowali w Pary¿u matematykê stosowan±. W naukowym ¶wiecie ws³awili siê jako genialni fizycy. Przedstawili swoj± wersjê teorii Wszech¶wiata. Do dzi¶ nie jest pewne, czy to blaga czy przeb³ysk geniuszu.
W 1991 roku ukaza³a siê ich bestsellerowa ksi±¿ka "Dieu et la Science" ("Bóg i Nauka"). O plagiat w³asnej, wydanej trzy lata wcze¶niej ksi±¿ki, oskar¿y³ ich astronom, prof. Trinh Xuan Thuan z uniwersytetu stanowego Wirginii. Skoñczy³o siê ugod±. I po¶piesznym zdobywaniem doktoratów.
Screen z Instagram.com
Wed³ug Thuana, przez spór o kradzie¿ wysz³o na jaw, ¿e w notkach biograficznych bracia nak³amali o wykszta³ceniu. Dwa lata pó¼niej otworzyli przewody doktorskie na uniwersytecie Burgundii. Sporo by³o przy tym zamieszania. Po drodze zmar³ ich opiekun. Nastêpni, wed³ug braci, "nie rozumieli zaawansowanych teorii", które objawiali ¶wiatu. W prywatnych rozmowach Igor i Grichka mieli okre¶laæ siê mianem "braci Einstein".
Ostatecznie, z najni¿szymi mo¿liwymi notami, prze¶lizgnêli siê i zdobyli upragnione literki przed nazwiskiem. Choæ nie równocze¶nie. Igor za pierwszym razem nie obroni³ siê. Uda³o siê trzy lata pó¼niej.
Screen z Instagram.com
Igor i Grichka Bogdanov archiwum François Collard / CC/Wikimedia
Wielki Wybuch
Najwiêkszy skandal wywo³ali teoriami publikowanymi na prze³omie 2001 i 2002 roku. Bli¼niacy dowodzili autorskiej teorii dotycz±cej wydarzeñ po Wielkim Wybuchu. Kontrowersje pojawi³y siê wraz z rozsiewanymi w internecie plotkami. Wskazywano, ¿e ich teoria by³a fikcj± napisan± tak, by zaakceptowa³y j± presti¿owe naukowe czasopisma. Celem braci mia³oby byæ ujawnienie "dziur w systemie" oceny takich prac przed publikacj±. Nikt tego nie udowodni³, a bracia Bogdanov broni± do dzi¶ swoich pomys³ów. Niemniej, francuska Akademia Nauk (CNRS) okre¶li³a ich dzie³o jako "pozbawione wszelkiej warto¶ci".
Ale jeden swoje graffiti w Pary¿u ma.
Screen z Instagram.com
Bracia Bogdanov BALTEL/SIPA / Eastnews
Naukowcy czy dziwacy?
Na ma³ym ekranie znale¼li siê dopiero po 10 latach, bardzo odmienieni. Przyj±³ ich m.in. kana³ France 2. Ciekawostk± by³o zastosowanie wirtualnych "obrazów" braci, zamiast ¿ywych prowadz±cych. W kolejnych latach chêtniej zapraszano ich jako go¶cinnych komentatorów, ni¿ oddawano stery nad w³asnymi programami.
Byli zbyt dziwni, by prowadziæ przez godzinê program popularnonaukowy. Jednocze¶nie wystarczaj±co dziwni, by przyci±gn±æ swoim wygl±dem widza programów informacyjnych.
Ich ostatni cykliczny show "A deux pas du futur" (dwa kroki do przysz³o¶ci) pokazywano w latach 2010-2011 na kanale France 5.
Igor Bogdanov Screen z Youtube.com
Niezwyk³y wygl±d
Od po³owy lat 90. wygl±d ich twarzy ulega³ sta³ej zmianie. Policzki i brody sta³y siê bardziej wyraziste, niemal kanciaste. W programie "Sept a huit" z 30 maja 2010 roku bracia nazwali je "twarzami kosmitów".
Szczegó³y zabiegów nie s± znane, ale czêsto mówi siê o wszczepianiu implantów. Pojawia siê te¿ teoria, ¿e obaj cierpi± na akromegaliê. Deformuj±ca wygl±d choroba spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Prawdê trzymaj± w tajemnicy.
Screen z Youtube.com
- grichka bogdanov
- metamorfozy
- igor bogdanov
- bracia bogdanov